czwartek, 17 lipca 2014

5. Cyrk nocy - Erin Morgenstern


Cyrk, który oczarowuje swoją magią. 
Miejsce, które jest sceną.

Le Cirque des Rêves to cyrk pojawiający się niezapowiedzianie w różnych miejscach lecz zawsze potrafiący przyciągnąć tłumy.  Tylko nieliczni wiedzą gdzie może się pojawić,a jego brama otwierana tylko nocą zaprasza do obejrzenia magii w czystej postaci i ludzi, których talent przekracza ludzkie wyobrażenia.

Jednak na tle tego baśniowego świata rozgrywa się bitwa zapoczątkowana przez dwójkę ludzi, których decyzja na zawsze zmieni życie głównych bohaterów Celi i Marca.

Życie Celi Bowen od początku jest trudne, gdy zmarła jej matka dziewczyna została odesłana do swojego ojca „Czarodzieja Prospero”, który chcąc osiągnąć jak najwięcej porzucił jej matkę. Kiedy więc w jego gabinecie pojawia się jego porzucona córka nie kryje do niej niechęci sytuacja ulega zmianie, gdy wzburzona Celia siłą umysłu rozbija filiżankę pełną herbaty, którą po chwili wygląda jak by nic się nie stało . Wtedy mężczyzna uczy ją magii i uznawszy, że jest gotowa wysyła list dzięki, któremu Celia staje się pionkiem w grze zapoczątkowanej przez jej ojca oraz Chandresha Christophera Levévre.

Marc przeciwnik Celi to chłopak z domu dziecka, który chcąc się z niego wydostać zgadza się zostać uczniem Chandresha. Momentem, gdy Marc poznaje swoją przeciwniczkę jest przesłuchanie do trupy cyrkowej, w której dziewczyna bierze udział.

Para choć powinna czuć do siebie niechęć zakochuje się w sobie i chce zrobić coś, aby móc być razem wtedy jednak dowiadują się, że ten kto przegra magiczną rozgrywkę umrze.

„Przez całe życie starałam się nie tracić panowania nad sobą. Chciałam poznać się na wskroś, utrzymywać wszystko w idealnym porządku. Kiedy z tobą jestem, to znika. Boję się tego...”

Każda postać w książce ma do odegrania jakąś rolę. Niektóre postacie zostały ukazane bardzo pobieżnie co mnie denerwowało. Jednak inne miały bardzo ciekawą przeszłość i rolę w rozgrywce.

Ta debiutancka powieść Erin Morgenstern zabiera nas w niesamowitą podróż do pięknych miejsc. Ukazuje, że uczucia są najważniejsze i powinniśmy się im poddać.
Jeśli do przeczytania nie zachęcił was opis i cudowna okładka to powinna to zrobić plastyczność z jaką została napisana.
Osobiście polecam! :)

A tutaj jeszcze trailer znaleziony na YouTube autorstwa ZOZOMAGOD


Wyzwanie: Czytam fantastykę

7 komentarzy:

 1. Po raz pierwszy spotykam się z tą książką, ale muszę powiedzieć, że mnie zaintrygowałaś

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele czytelników ocenia tę książkę raczej negatywnie, dlatego jakoś nie potrafiłam się do niej przekonać, ale dzięki tobie zmieniam zdanie i chętnie ją jednak przeczytam tym bardziej, że od dłuższego czasu leży u mnie na półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. O cyrku chętnie bym poczytała, a właściwie o życiu takiej cyrkowej trupy, ale raczej coś bardziej realistycznego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją i w planach, i na regale, więc mam nadzieję, że zabiorę się za nią niedługo, bo przy każdej czytanej recenzji zapowiada się świetnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Główna tematyka brzmi znajomo i może nawet trochę schematycznie, jednak całkiem ciekawie może to być przedstawione właśnie na tle tego cyrku. Może jak kiedyś uda mi się dorwać tę książkę, to przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam jeszcze o tej pozycji. Baśniowy świat kusi ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Baśniowy świat kusi, ale naczytałam się dużo mniej pochlebnych opini i nie mogę się się do niej jakoś przekonać.

  OdpowiedzUsuń